آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

برای حذف کردن حاشیه های عکس ها در فتوشاپ می توان از دستورات زیر استفاده کرد. در بسیاری از مواقع مخصوصا ساخت استکیرها برای تلگرام ساخت این عکس ها ضرورت دارد. حتما بسیار برایتان پیش آمده که تصویری با یک فرمت خاص را نیاز دارید. به عنوان مثال در حال پر کردن یک فرم استخدام اینترنتی هستید

و نیاز با یک عکس از خودتان با فرمت .JPG دارید در حالی که عکسی که در اختیار دارید به عنوان مثال با فرمت .PNG می باشد. برای انجام این کار چه باید کرد؟ نگران نباشید، امروز قصد داریم یک روش بسیار ساده را بدون نیاز به نرم افزار های مختلف به شما بیاموزیم

برای تبدیل فرمت عکس ها ابزار ها و نرم افزارهای بسیاری موجود هستند. نرم افزارهایی که هم به صورت آنلاین در دسترس قرار می گیرند و هم مواردی که بر ریو بستر ویندوز قابل استفاده هستند. اما یکی از ساده ترین روش ها برای تغییر فرمت یک عکس استفاده از نرم افزار ویندوز Paint است که بر روی همه سیستم های ویندوزی نیز موجود می باشد.

برای انجام این کار بایستی بر روی عکس مورد نظر خود کلیک نموده و گزینه Open With و سپس Paint را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب گزینه Edit به صورت پیش فرض عکس مربوطه به وسیله برنامه Paint اجرا خواهد گردید.پس از باز شدن برنامه به منوی file مراجعه نموده و از آن جا گزینه Save as را برگزینید.

پس از بردن نشانگر ماوس بر روی این گزینه، در سمت چپ چندین فرمت مختلف تصویر نمایان می شود که با کلیک بر روی هرکدام میتوانید تصویرتان را با آن فرمت دلخواه ذخیره کنید.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

آموزش تبدیل فایل Jpg به PNGترنسپرنت:

در برخی از مواقع علاوه بر تمایل به تغییر پسوند یک فایل نیاز دارید تا پس زمینه آن را نیز حذف نمایید. برای این منظور نیاز به ابزار کاربردی فتوشاپ خواهیم داشت.برای شروع از منوی File و سپس گزینه Open را انتخاب می نماییم. همچنین می توانید با فشردن کلید های ترکیبی Ctrl+O فایل Jpeg یا Jpg مورد نظر خود را باز نمایید.

به کمک ابزار کراپ بخش مربعی را از آن جدا کنید و سپس Enter بزنید.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

در بخش سمت راست ابزار های فتوشاپ و در قسمت Layers می توانید لایه قفل شده را مشاهده نمایید. با دابل کلیک بر روی آیکون قفل، آن را باز نماید. با این کار می توانید یک فایل ترنسپرنت ایجاد نمایید.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

تصویر زیر باز شدن قفل پس از دابل کلیک را نشان می دهد.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

ابزار Quick Selection Tool را انتخاب نمایید.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

با کمک این ابزار بخش هایی که تمایل به حذف شدن آن ها دارید انتخاب نمایید.(مشابه تصویر زیر)

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

پس از انتخاب کامل، اکنون می توانید با کمک ابزار پاک کن (شکل زیر)، به راحتی بخش مورد نظر را پاک نمایید.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پس زمینه شطرنجی نمایاین می شود که نشان دهنده این است که این فایل در مسیر شفاف (ترنسپرنت) شدن قرار دارد.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

اکنون به منظور ذخیره فایل از منوی File به زیر بخش Save for Web… بروید و بر روی آن کلیک کنید و صد البته شما می ‌توانید با کلید ترکیبی Alt+Shift+Ctrl+S مستقیماً این عمل را انجام دهید.

آموزش حذف حاشیه های عکس در فتوشاپ

در پنجره باز شده در بخش راست و بالای آن دقت نمایید که فرمت ذخیره PNG-24 باشد که Transparency هم تیک خورده باشد.در پایین پنجره دوباره می توانید اندازه تصویر نهایی را چک نمایید و سپس کلید Save را بزنید و سپس در پنجره باز شده در مکان مشخصی آن را ذخیره نمایید.