04 مه 2019
می 4, 2019

انواع ارتودنسی

0 دیدگاه

انواع ارتودنسی

ارتودنسی یک روش برای مرتب کردن دندان های افراد می باشد که گاهی با جراحی فک همراه است. افرادی که برای ارتودنسی مراجعه می کنند با توجه به وضعیت دندان های آن ها از انواع ارتودنسی استفاده می شود. انواع ارتودنسی دندان شامل ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی می باشد.( متخصص ارتودنسی کرج )
ارتودنسی ثابت چیست ؟
یکی از رایج ترین نوع ارتودنسی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، ارتودنسی ثابت است که برای درمان مال اکلوژن ( ناهنجاری های فکی و دندانی ) تهیه شده است و باعث بهبود بی نظمی و نامرتبی های دندان ها و عدم تناسب فک ها یا هر دو مورد می شود.
در ارتودنسی ثابت ارتودنتیست از تجهیزاتی استفاده می کند که شامل : بریس ها ، کش ارتودنسی ، وسایل ثابت ویژه و فضا نگهدار ثابت می باشد.
بریس ها :
بریس ها یکی از وسایل رایج در درمان ارتودنسی ثابت می باشند که برای هدایت و حرکت دندان ها به آن ها نیروی کنترل شده ای اعمال می کند.
بریس خود شامل بند، سیم و براکت ها فلزی یا سرامیکی است. این وسایل به صورت ثابت به دندان ها چسبانده می شوند و سیم ارتودنسی و براکت برای حرکت دادن دندان ها و مرتب کردن آنها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
امروزه از براکت های سرامیکی می توان برای ارتودنسی بزرگسالان نیز استفاده کرد.
کش ارتودنسی :
گاهی برای کمک به حرکت دندان ها از باندهای الاستیک ظریفی ( کش ارتودنسی ) استفاده می شود، از این وسیله تنها به عنوان آخرین راه درمان مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل اینکه به دندان متصل شده و هنگام غذا خوردن موجب ناراحتی بیمار می شود.
فضا نگهدار ثابت :
در صورتی که کودک پیش از زمان موعد دندان خود را از دست بدهد، از فضا نگهدار تا زمان رویش دندان دائمی استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک چیست ؟
ارتودنسی متحرک این قابلیت را دارد که بیمار در هنگام غذا خوردن آن را از دهان خود خارج کند و بعد از غذا آن را در دهان خود قرار دهد. الاینر ها و بریس های متحرک انواع ارتودنسی متحرک هستند، قابل ذکر است این نوع از دستگاه ها در میان مردم به نام ” پلاک ” مشهور است.
از پلاک های متحرک بیشتر برای درمان های جزئی استفاده می شود، همچنین از این پلاک ها بعد از ارتودنسی ثابت برای به دست آوردن نتیجه استفاده می کنند.
ارتودنسی نامرئی چیست ؟
ارتودنسی نامرئی از مواد پلاستیکی شفاف و سختی تهیه شده اند و برای افرادی که علاقه ای به مشخص شدن براکت های ارتودنسی ندارند مورد استفاده قرار می گیرد.
به ارتودنسی نامرئی ، اینویزیلاین نیز گفته می شود.
ارتودنسی لینگوال :
ارتودنسی لینگوال به پشت دندان چسباند شده و توسط زبان پنهان شده و قابل مشاهده نیست به همین دلیل هم جزء ارتودنسی ثابت و هم جزء ارتودنسی نامرئی محسوب می شود.
این نوع ارتودنسی از سیم و براکت تشکیل شده است.
ارتودنسی دیمون :
در ارتودنسی به روش دیمون از براکت های دیمون که قابلیت باز و بسته شدن دارد، استفاده می شود. این براکت ها دقیقا در همان جایی که براکت های سنتی قرار می گرفتند نصب می شوند.
مدت زمان ارتودنسی چقدر می باشد ؟
مدن زمان ارتودنسی با توجه به میزان شدت اختلالات فکی و دندانی بیمار تعیین می شود، مدت درمان ارتودنسی به صورت میانگین دو سال بوده اما با توجه به میزان شدت نامرتبی دندان کمتر و یا بیشتر می شود.
اگر بیمار به جراحی فک نیاز داشته باشد مدت درمان کمی بیشتر از دو سال می باشد.
مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی که بیمار بهتر است رعایت کند به شرح ذیل می باشد:
از مهم ترین اقدامات قبل از ارتودنسی می توان به انتخاب یک ارتودنتیست مجرب اشاره کرد.
بیمار حتما قبل از اقدام به ارتودنسی برای معاینه و مشاوره به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.
بهداشت دهان و دندان خود را قبل و بعد از ارتودنسی رعایت کند.
در صورتی که دندان جرم یا پوسیدگی داشته باشد، پیش از شروع درمان ارتودنسی آن عارضه درمان می شود.
در حین ارتودنسی به صورت ماهانه برای ویزیت مراجعه کند.
در صورتی که بیمار ارتودنسی را به همراه جراحی فک انجام داده است بعد از جراحی فک از مسواک زدن خودداری کند و دندان های خود را با دستمال تمیز کند.
افرادی که بر روی دندان های آن ها براکت های ثابت قرار داده شده است از خوردن مواد غذایی سفت خودداری کنند.
بیمار در صورتی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کند مراقب باشد که هنگام خارج کردن آن از دهان آسیب نبیند.
بیمار در حین مراحل ارتودنسی دندان های خود را با دهانشویه بشوید.