جراحی بینی در فصول سرد سال

سوالی که عموما متقاضیان جراحی بینی در جلسه مشاوره از جراح بینی می پرسند ، این است که آیا جراحی بینی در فصول سرد سال ، در روند جراحی زیبایی بینی مشکلی ایجاد می کند یا خیر ؟

در رابطه با پاسخ به این سوال باید عنوان نمود که هیچ گونه دلیل قطعی دال بر ممنوعیت جراحی بینی در فصول سرد سال وجود ندارد ، اما نکاتی که از این حیث قابل تامل است رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی و درجه حرارت داخل منزل در فصل سرما می باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

جراحی بینی در سرما

خشکی هوا ، سلامت بینی را تحت الشعاع قرار می دهد ، به طوری که در اثر تشدید خشکی هوا مخاط بینی دچار خونریزی می شوند. پدیده خشکی هوا در فصول سرد و به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی با درجه حرارت بالا الفاق می افتد و منجر به از بینی رفتن رطوبت فضای داخل منزل می گردد. خشکی هوا بینی را ناچار به تولید مخاط بیشتر برای حفظ رطوبت در مجاری خود می نماید.

قاعدتا در صورتی که بینی تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد به دلیل تغییرات به وجود آمده در بافت و مجاری داخل بینی در حین جراحی ، بینی جهت تولید رطوبت مورد نیاز برای مجرای خود توانایی کمتری خواهد داشت. اما نگران این موضوع نباشید زیرا راهکارهای مفیدی بدین منظور وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

روش های مرطوب نگه داشتن بینی

باز گذاشتن پنجره جهت تردد هوا به داخل خانه

استفاده از اسپری سالین یا ژل جهت تولید خلط به طور طبیعی ، به تجویز جراح بینی

استفاده از پماد درون حفره های بینی

نوشیدن آب به میزان فراوان

پرهیز از استعمال سیگار

تاکید به حفظ رطوبت بینی پس از عمل جراحی بینی به این دلیل است که خشکی بینی بعد از عمل بینی منجر به کند شدن روند بهبودی می گردد.

در آخر باید مجددا یادآوری نمود که جراحی بینی در فصول سرد سال ، مانعی ندارد و فقط با رعایت حفظ رطوبت بینی که در بالا راه های آن را به طور کامل بیان نمودیم ، می توان از بروز خشکی بینی پیشگیری نمود.